Noteopplysninger
Note 1 Regnskapsprinsipper
Regnskapet pr. 30.06.2026 er utarbeidet i samsvar med International Financial Reporting Standards (IFRS) godkjent av EU herunder IAS 34 - delårsregnskap.
En beskrivelse av de regnskapsprinsipper som er lagt til grunn framkommer av Årsrapporten til Jæren Sparebank for 2025.
Anvendelse av estimater
Utarbeidelse av regnskap medfører at ledelsen gjør estimater og skjønnsmessige vurderinger og tar forutsetninger som påvirker effekten av anvendelse av regnskapsprinsipper og dermed regnskapsførte beløp for eiendeler, forpliktelser, inntekter og kostnader. Estimatene evalueres løpende, og er basert på historiske erfaringer og forutsetninger som ledelsen mener er rimelige og fornuftige.
Nye standarder gjeldende for 2026 har ikke hatt betydning for regnskapet per utgangen av 2. kvartal 2026.
Kvartalsregnskapet er ikke revidert.
Nedskrivninger på utlån
For individuelt vurderte utlån i steg 3 og for grupper av utlån som er identifisert som usikre, foretas det en beregning for å fastslå en verdi på utlånet eller på grupper av utlån. Beregningen forutsetter at det benyttes størrelser som er basert på vurderinger, og disse påvirker godheten i den beregnede verdi. Nedskrivningsvurderinger gjennomføres hvert kvartal.
Nedskrivninger i steg 1 og 2
Engasjementer som ikke er individuelt nedskrevet, inngår i beregning av statistiske nedskrivninger på utlån og garantier. Nedskrivning beregnes på grunnlag av utviklingen i kundenes risikoklassifisering samt tapserfaring for de respektive kundegrupper. Utover dette tillegges konjunktur- og markedsutvikling (makroforhold) som ennå ikke har fått effekt på det beregnede nedskrivningsbehov på kundegrupper totalt. Den statistiske modellen for beregning av «Expected credit losses» (ECL) på engasjementene bygger på flere kritiske forutsetninger, herunder misligholdssannsynlighet, tap ved mislighold, forventet levetid på engasjementene og makroutvikling. Se generelle regnskapsprinsipper i Årsrapport 2025 for beskrivelse av IFRS 9 nedskrivningsmodell og omtale av vesentlig økning i kredittrisiko og kriterier for overgang til steg 2.
På grunn av økt usikkerhet knyttet til høy inflasjon og sterkt økende renter, har banken ved inngangen av året bokført en tilleggsnedskrivning på kr 4,0 mill. Banken vurderer at det ved utgangen av 2. kvartal fortsatt er behov for en tilleggsnedskrivning, fordi situasjonen med økt prisnivå og økte renter fortsatt medfører økt usikkerhet knyttet til både misligholdsrisiko og verdsettelse av panteobjekter, spesielt innenfor næringseiendom og bygg/anlegg. Bankens vurdering er at denne usikkerheten ikke er fullstendig reflektert i bankens nedskrivningsmodell.
For å fastsette nivå på tilleggsnedskrivningen har banken gjort en overordnet risikovurdering per næringsgruppe, der økt misligholdsrisiko (PD) og økt tapsgrad (LGD) er inkludert i vurderingen. Det er benyttet en nedskrivningsfaktor per risikonivå. Tilleggsnedskrivningen fastsettes ved å multiplisere nedskrivningsfaktoren med eksponering i hver kategori. Det er ikke foretatt justering av tilleggsnedskrivningen i 2. kvartal. Bokført tilleggsnedskrivning på kr 4,0 mill. er dermed videreført fra 1. kvartal.
Note 2 Tap/mislighold
| Misligholdte og tapsutsatte engasjement | 1. halvår 2026 | 1. halvår 2025 | Året 2025 |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjement, over 90 dager siden forfall | 32 081 | 22 974 | 21 461 |
| Individuelle nedskrivninger (steg 3) | 2 361 | 1 699 | 3 095 |
| Netto misligholdte engasjement, over 90 dager siden forfall | 29 720 | 21 275 | 18 366 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjement | 51 745 | 83 835 | 80 539 |
| Individuelle nedskrivninger (steg 3) | 5 709 | 6 364 | 5 875 |
| Netto øvrige misligholdte engasjement | 46 036 | 77 471 | 74 663 |
| Tapsavsetninger | 1. halvår 2026 | 1. halvår 2025 | Året 2025 |
|---|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger (steg 3) per 01.01 | 8 970 | 7 565 | 7 565 |
| -Periodens konstaterte tap dekket av tidligere foretatt individuelle nedskrivninger | 239 | 359 | |
| +Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 1 811 | 2 353 | 3 113 |
| +Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 346 | 222 | 1 750 |
| -Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger i perioden | 3 057 | 1 839 | 3 099 |
| Sum individuelle nedskrivninger (steg 3) per 30.06 | 8 070 | 8 063 | 8 970 |
| Endringer i tapsavsetninger | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totale nedskrivninger |
|---|---|---|---|---|
| Tapsavsetninger pr. 01.01.2026 | 7 104 | 11 478 | 8 970 | 27 552 |
| Overføringer fra steg 2 til steg 1 | 282 | -1 934 | -1 652 | |
| Overføringer fra steg 1 til steg 2 | -359 | 1 565 | 1 206 | |
| Overføringer fra steg 1 til steg 3 | -10 | 268 | 258 | |
| Overføringer fra steg 2 til steg 3 | -27 | 78 | 50 | |
| Overføringer fra steg 3 til steg 1 | 1 | -292 | -291 | |
| Overføringer fra steg 3 til steg 2 | 40 | -285 | -245 | |
| Nye engasjementer i perioden | 1 732 | 1 406 | 3 138 | |
| Engasjementer som er fraregnet i perioden | -664 | -1 480 | -809 | -2 952 |
| Endringer innenfor steg i perioden | -1 127 | -340 | 140 | -1 327 |
| Tilleggsavsetning | ||||
| Tapsavsetninger pr. 30.06.2026 | 6 959 | 10 707 | 8 070 | 25 736 |
| Endringer i brutto engasjement | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt engasjement |
|---|---|---|---|---|
| Brutto engasjement pr. 01.01.2026 | 17 567 479 | 846 590 | 99 345 | 18 513 414 |
| Overføringer fra steg 2 til steg 1 | 327 756 | -327 756 | ||
| Overføringer fra steg 1 til steg 2 | -379 444 | 379 444 | ||
| Overføringer fra steg 1 til steg 3 | -5 142 | 5 142 | ||
| Overføringer fra steg 2 til steg 3 | -3 032 | 3 032 | ||
| Overføringer fra steg 3 til steg 1 | 11 477 | -11 477 | ||
| Overføringer fra steg 3 til steg 2 | 5 493 | -5 493 | ||
| Nye engasjementer i perioden | 3 364 351 | 137 865 | -7 | 3 502 209 |
| Engasjementer som er fraregnet i perioden | -1 961 958 | -155 051 | -7 662 | -2 124 671 |
| Endringer innenfor steg i perioden | -284 218 | -13 133 | -1 709 | -299 060 |
| Brutto engasjement pr. 30.06.2026 | 18 640 301 | 870 420 | 81 171 | 19 591 892 |
Tallene i tabellen ovenfor inkluderer ubenyttede rammer og garantier. Utlån til virkelig verdi over resultatet er ikke inkludert.
| Tapskostnader | 2. kvartal 2026 | 2. kvartal 2025 | 1. halvår 2026 | 1. halvår 2025 | Året 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens endringer i individuelle nedskrivninger (steg 3) | -394 | 61 | -897 | 505 | 1 397 |
| Periodens endringer i nedskrivninger steg 1 og steg 2 | -2 554 | -525 | -916 | -1 262 | -6 509 |
| +Periodens konstaterte tap med tidligere individuelle nedskrivninger | 239 | 239 | 359 | ||
| +Periodens konstaterte tap uten tidligere individuelle nedskrivninger | 27 | 13 | 47 | 137 | 192 |
| -Periodens inngang på tidligere perioders konstaterte tap | -33 | -112 | -68 | -226 | -335 |
| Periodens tapskostnader (- inngått) | -2 954 | -323 | -1 833 | -607 | -4 897 |
Note 3 Utlån og innskudd fordelt på sektor og næring
| UTLÅN | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sektor/næring | 30.06.2026 | Fordeling | 30.06.2025 | Fordeling |
| Personmarked | 10 716 642 | 61,3 % | 10 008 939 | 62,4 % |
| Primærnæring | 2 929 158 | 16,8 % | 2 979 805 | 18,6 % |
| Produksjonsbedrifter | 134 495 | 0,8 % | 154 559 | 1,0 % |
| Bygg/ anlegg | 713 573 | 4,1 % | 504 719 | 3,1 % |
| Handel/ hotell/ restaurant | 108 120 | 0,6 % | 88 343 | 0,6 % |
| Finans/ eiendom | 2 640 485 | 15,1 % | 2 149 013 | 13,4 % |
| Tjenesteytende næringer | 164 894 | 0,9 % | 83 751 | 0,5 % |
| Transport/ kommunikasjon | 70 033 | 0,4 % | 66 529 | 0,4 % |
| Sum | 17 477 400 | 100,0 % | 16 035 658 | 100,0 % |
| INNSKUDD | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sektor/næring | 30.06.2026 | Fordeling | 30.06.2025 | Fordeling |
| Personmarked | 10 103 817 | 71,3 % | 9 317 730 | 70,8 % |
| Offentlig forvaltning | 0,0 % | 403 | 0,0 % | |
| Primærnæring | 678 941 | 4,8 % | 621 644 | 4,7 % |
| Produksjonsbedrifter | 193 343 | 1,4 % | 111 342 | 0,8 % |
| Bygg/ anlegg | 525 524 | 3,7 % | 529 930 | 4,0 % |
| Handel/ hotell/ restaurant | 279 090 | 2,0 % | 287 475 | 2,2 % |
| Finans/ eiendom | 1 531 006 | 10,8 % | 1 608 589 | 12,2 % |
| Tjenesteytende næringer | 659 982 | 4,7 % | 592 660 | 4,5 % |
| Transport/ kommunikasjon | 204 551 | 1,4 % | 82 939 | 0,6 % |
| Sum | 14 176 254 | 100,0 % | 13 152 712 | 100,0 % |
Note 4 Segmentinformasjon
Banken utarbeider regnskap for segmentene privatmarked og bedriftsmarked.
Det er vår vurdering at det ikke foreligger vesentlig forskjeller i risiko og avkastning på produkter og tjenester som inngår i bankens hovedmarkeder.
Banken opererer i et geografisk avgrenset område, og rapportering på geografiske segmenter gir lite tilleggsinformasjon. I ufordelte kostnader inngår kostnader som ikke direkte kan knyttes til markedsområder, som f.eks stab/administrasjon, IKT og depot/låneservice. Inntekter/tap fra bankens verdipapirer blir heller ikke fordelt.
| Resultatrapportering pr. segment | 2. kvartal 2026 | 2. kvartal 2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | |
| Netto renteinntekter | 48 233 | 35 962 | 14 445 | 98 639 | 50 862 | 36 254 | 16 832 | 103 949 |
| Netto provisjonsinntekter | 18 539 | 7 925 | 26 464 | 23 941 | 5 931 | 29 872 | ||
| Inntekter verdipapirer | 38 264 | 38 264 | 43 424 | 43 424 | ||||
| Andre inntekter | 140 | 140 | 120 | 120 | ||||
| Sum andre driftsinntekter | 18 539 | 7 925 | 38 404 | 64 869 | 23 941 | 5 931 | 43 544 | 73 416 |
| Sum driftskostnader | 13 401 | 5 693 | 39 461 | 58 556 | 9 323 | 4 650 | 38 396 | 52 369 |
| Resultat før tap | 53 371 | 38 194 | 13 388 | 104 952 | 65 480 | 37 536 | 21 981 | 124 996 |
| Tap på utlån | -1 662 | -1 292 | -2 954 | -777 | 454 | -323 | ||
| Resultat før skatt | 55 032 | 39 486 | 13 388 | 107 906 | 66 257 | 37 082 | 21 981 | 125 319 |
| Resultatrapportering pr. segment | 30.06.2026 | 30.06.2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | |
| Netto renteinntekter | 94 278 | 69 681 | 30 165 | 194 125 | 96 726 | 71 321 | 37 365 | 205 412 |
| Netto provisjonsinntekter | 38 417 | 15 878 | 54 295 | 45 289 | 12 181 | 57 470 | ||
| Inntekter verdipapirer | 41 322 | 41 322 | 43 558 | 43 558 | ||||
| Andre inntekter | 267 | 267 | 239 | 239 | ||||
| Sum andre driftsinntekter | 38 417 | 15 878 | 41 589 | 95 885 | 45 289 | 12 181 | 43 797 | 101 267 |
| Sum driftskostnader | 27 002 | 11 702 | 77 713 | 116 417 | 20 454 | 9 905 | 76 984 | 107 344 |
| Resultat før tap | 105 694 | 73 858 | -5 959 | 173 593 | 121 560 | 73 597 | 4 178 | 199 335 |
| Tap på utlån | -1 700 | -133 | -1 833 | -1 111 | 505 | -607 | ||
| Resultat før skatt | 107 394 | 73 991 | -5 959 | 175 426 | 122 672 | 73 093 | 4 178 | 199 942 |
| Innskudd og utlån rapportert pr. segment | 30.06.2026 | 30.06.2025 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | |
| Brutto utlån | 10 716 642 | 6 760 758 | 17 477 400 | 10 008 939 | 6 026 719 | 16 035 658 | ||
| Verdiregulering lån til virkelig verdi | -1 276 | -5 777 | -7 054 | -1 322 | -1 849 | -3 171 | ||
| Nedskrivninger i steg 3 | -3 174 | -4 896 | -8 070 | -1 734 | -6 328 | -8 062 | ||
| Nedskrivninger i steg 1+2 | -2 472 | -12 759 | -15 231 | -3 029 | -19 441 | -22 469 | ||
| Netto utlån | 10 709 720 | 6 737 326 | 17 447 046 | 10 002 855 | 5 999 100 | 16 001 956 | ||
| Øvrige eiendeler | 4 383 954 | 4 383 954 | 3 995 019 | 3 995 019 | ||||
| Sum eiendeler | 10 709 720 | 6 737 326 | 4 383 954 | 21 831 000 | 10 002 855 | 5 999 100 | 3 995 019 | 19 996 974 |
| Innskudd | 10 103 817 | 4 072 438 | 14 176 254 | 9 317 730 | 3 834 982 | 13 152 712 | ||
| Øvrig gjeld og egenkapital | 7 654 746 | 7 654 746 | 6 844 263 | 6 844 263 | ||||
| Sum gjeld og egenkapital | 10 103 817 | 4 072 438 | 7 654 746 | 21 831 000 | 9 317 730 | 3 834 982 | 6 844 263 | 19 996 974 |
Note 5 Beregning av kapitaldekning
CRR3 ble innført i Norge fra 1. april 2025. Endringene fra regelverket for standardmetoden innebærer mer risikosensitive risikovekter enn i CRR2, særlig for lån med pant i eiendom, der belåningsgrad og verdsettelsesprinsipper får større betydning. Dette påvirker beregnet kapitalkrav og kapitaldekning. Følgende endringer har mest vesentlig effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
- Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
- Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
- Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende, med unntak av landbrukseiendom.
På landbrukseiendom kan «lånesplitt-metoden» brukes, hvor andel av lån innenfor 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 60 %. Andel av engasjement over 55 % belåningsgrad vil få risikovekt på 100 % eventuelt 75 % hvis det kvalifiserer til massemarked.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 01.01-31.12.2026 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 130 % for langsiktige aksjeinvesteringer og 160% for kortsiktige aksjeinvesteringer.
Subordinert gjeld: Investeringer i subordinert gjeld (ansvarlig lånekapital og annen etterstilt gjeld som TLAC og MREL) får en risikovekt på 150 % mot 100 % i CRR2.
| Morbank | Konsolidert inkl. andel samarbeidende gruppe | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig kapital | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
| Sparebankens fond | 996 659 | 946 619 | 996 659 | 996 659 | 946 619 | 996 659 |
| Egenkapitalbeviskapital | 123 313 | 123 313 | 123 313 | 123 313 | 123 313 | 123 313 |
| Egne egenkapitalbevis | -357 | -357 | ||||
| Øvrig egenkapital | 1 357 122 | 1 210 836 | 1 357 621 | 1 638 561 | 1 520 963 | 1 652 346 |
| Avsatt utbytte | 98 650 | 98 650 | ||||
| Avsatt kundeutbytte | 81 110 | 81 110 | ||||
| Sum egenkapital eksklusiv hybridkapital | 2 477 094 | 2 280 768 | 2 656 997 | 2 758 533 | 2 590 895 | 2 951 722 |
| Fradrag for avsatt utbytte | -98 650 | -98 650 | ||||
| Fradrag for avsatt kundeutbytte | -81 110 | -81 110 | ||||
| Fradrag for immaterielle eiendeler/utsatt skattefordel | -253 113 | -254 069 | -257 417 | |||
| Fradrag manglende dekning misligholdte eksponeringer (MLC) | -137 | -205 | ||||
| Verdijustering for krav om forsvarlig verdsettelse | -3 984 | -2 314 | -3 730 | 16 232 | 18 639 | 14 226 |
| Fradrag for eierskap i vesentlige eierandeler i finansiell sektor | -85 697 | -74 401 | -81 297 | |||
| Fradrag for eierskap i ikke vesentlige eierandeler i finansiell sektor | -47 333 | -44 569 | -44 569 | -48 487 | -45 647 | -45 675 |
| Sum ren kjernekapital | 2 425 777 | 2 233 886 | 2 428 938 | 2 387 331 | 2 235 416 | 2 401 593 |
| Fondsobligasjoner | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 209 208 | 195 500 | 207 372 |
| Sum kjernekapital | 2 575 777 | 2 383 886 | 2 578 938 | 2 596 538 | 2 430 916 | 2 608 964 |
| Ansvarlig lånekapital | 300 000 | 200 000 | 200 000 | 378 775 | 261 289 | 280 375 |
| Sum tilleggskapital | 300 000 | 200 000 | 200 000 | 378 775 | 261 289 | 280 375 |
| Netto ansvarlig kapital | 2 875 777 | 2 583 886 | 2 778 938 | 2 975 314 | 2 692 206 | 2 889 340 |
Risikovektet kapital | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
| Kredittrisiko - standardmetode | 10 460 327 | 9 138 287 | 9 861 032 | 13 124 791 | 10 954 970 | 12 232 204 |
| Operasjonell risiko | 825 122 | 710 980 | 825 122 | 920 026 | 772 772 | 918 957 |
| Tilleggsberegning faste kostnader | 18 574 | 16 548 | 14 489 | |||
| Cva- tillegg | 4 466 | 1 715 | 4 208 | 84 140 | 202 416 | 136 862 |
| Sum beregningsgrunnlag | 11 289 916 | 9 850 981 | 10 690 363 | 14 147 532 | 11 946 706 | 13 302 512 |
| Kapitaldekning | 25,5 % | 26,2 % | 26,0 % | 21,0 % | 22,5 % | 21,7 % |
| Kjernekapitaldekning | 22,8 % | 24,2 % | 24,1 % | 18,4 % | 20,3 % | 19,6 % |
| Ren kjernekapital | 21,5 % | 22,7 % | 22,7 % | 16,9 % | 18,7 % | 18,1 % |
| Morbank | Konsolidert inkl. andel samarbeidende gruppe | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Minimumskrav til ansvarlig kapital | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
| Kredittrisiko | ||||||
| Stater og sentralbanker | 17 | |||||
| Lokale og regionale myndigheter | 7 253 | 5 806 | 6 878 | 16 245 | 15 050 | 14 823 |
| Offentlig eide foretak | 291 | 294 | 4 | |||
| Institusjoner | 15 111 | 15 803 | 17 444 | 20 781 | 24 196 | 22 434 |
| Foretak | 21 699 | 15 194 | 18 933 | 44 247 | 15 561 | 39 276 |
| Massemarkedsengasjementer | 187 837 | 169 860 | 182 386 | 287 338 | 223 454 | 270 299 |
| Engasjementer med pantesikkerhet i boligeiendom | 153 072 | 142 854 | 145 961 | 279 738 | 252 726 | 261 106 |
| Engasjementer med pantesikkerhet i næringseiendom | 261 869 | 217 663 | 243 676 | 261 877 | 217 671 | 243 695 |
| ADC - Oppkjøp, utvikling og konstruksjon | 55 499 | 46 161 | 40 553 | 55 506 | 46 161 | 40 579 |
| Forfalte engasjementer | 6 481 | 8 922 | 7 990 | 8 389 | 9 246 | 10 106 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 13 909 | 10 486 | 11 305 | 8 089 | 6 047 | 6 713 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 9 122 | 14 085 | 11 592 | 9 754 | 14 863 | 12 158 |
| Andeler i verdipapirfond | 2 096 | 2 295 | 4 168 | 3 467 | 3 421 | 5 535 |
| Egenkapitalposisjoner | 90 416 | 72 460 | 88 517 | 38 036 | 35 181 | 38 753 |
| Øvrige engasjementer | 12 172 | 9 475 | 9 479 | 16 206 | 12 821 | 13 095 |
| Sum kredittrisiko | 836 826 | 731 063 | 788 883 | 1 049 983 | 876 398 | 978 576 |
| Operasjonell risiko | 66 010 | 56 878 | 66 010 | 73 602 | 61 822 | 73 517 |
| Tilleggsberegning faste kostnader | 1 486 | 1 324 | 1 159 | |||
| Cva- tillegg | 357 | 137 | 337 | 6 731 | 16 193 | 10 949 |
| Totalt | 903 193 | 788 078 | 855 229 | 1 131 803 | 955 736 | 1 064 201 |
| Overskudd av ansvarlig kapital | 1 972 584 | 1 795 807 | 1 923 709 | 1 843 511 | 1 736 469 | 1 825 139 |
Note 6 Netto verdiendring på finansielle instrumenter til virkelig verdi
| 2. kvartal 2026 | 2. kvartal 2025 | 1. halvår 2026 | 1. halvår 2025 | Året 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Netto verdiendring på valuta og finansielle derivater | -1 126 | -3 456 | 3 393 | -2 971 | -940 |
| Netto verdiendring på utlån til virkelig verdi | 1 851 | 4 214 | -2 518 | 4 203 | 2 837 |
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | 2 682 | 2 215 | 1 616 | 2 828 | 4 109 |
| Netto verdiendring på aksjer og fondsandeler | 3 160 | 4 866 | 6 324 | 4 585 | 11 201 |
| Netto verdiendring finansielle instrumenter til virkelig verdi | 6 567 | 7 839 | 8 814 | 8 645 | 17 208 |
Note 7 Verdipapirgjeld og ansvarlig lånekapital
| Endring i verdipapirgjeld | Balanse 01.01.2026 | Emittert | Forfall/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.06.2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld, nominell verdi | 4 206 000 | 400 000 | 206 000 | 4 400 000 | |
| Underkurs/overkurs | -3 303 | 144 | -3 159 | ||
| Påløpte renter | 24 342 | 4 318 | 28 660 | ||
| Sum verdipapirgjeld | 4 227 039 | 400 000 | 206 000 | 4 462 | 4 425 501 |
| Endring i ansvarlig lånekapital og fondsobligasjoner | Balanse 01.01.2026 | Emittert | Forfall/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 30.06.2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlig lånekapital | 200 000 | 200 000 | 100 000 | 300 000 | |
| Fondsobligasjoner | 150 000 | 150 000 | |||
| Påløpte renter | 1 242 | 797 | 2 040 | ||
| Sum ansvarlig lånekapital og fondsobligasjoner | 351 242 | 200 000 | 100 000 | 797 | 452 040 |
Note 8 Vesentlige transaksjoner/hendelser etter balansedagen
Ingen vesentlige transaksjoner i 2. kvartal 2026. Det er heller ikke registrert vesentlige hendelser etter balansedagen.
Note 9 Transaksjoner med nærstående parter/tilknyttede selskaper
Ingen vesentlige transaksjoner i 2. kvartal 2026 med nærstående parter/tilknyttede selskaper.
Note 10 Egenkapitalbevis
| 20 største eiere | Antall EKB | Andel (%) |
|---|---|---|
| Sparebankstiftinga Jæren - Time og Hå | 2 511 548 | 50,92 |
| Sparebankstiftelsen Jæren - Klepp | 604 975 | 12,27 |
| Eika Egenkapitalbevis VPF | 416 591 | 8,45 |
| Rogaland Sparebank | 210 000 | 4,26 |
| Kommunal landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskap | 106 474 | 2,16 |
| Oddvar Salte Holding AS | 103 000 | 2,09 |
| Elgar Kapital AS | 96 500 | 1,96 |
| Oddvar Salte | 50 000 | 1,01 |
| Hans Hansen | 25 250 | 0,51 |
| Allumgården AS | 22 500 | 0,46 |
| Toreto AS | 20 000 | 0,41 |
| Sandsolo Holding AS | 20 000 | 0,41 |
| Catilina Invest AS | 19 376 | 0,39 |
| Melesio Invest AS | 17 351 | 0,35 |
| Pico AS | 15 200 | 0,31 |
| Sportsmagasinet AS | 15 102 | 0,31 |
| Giag AS | 14 300 | 0,29 |
| Elin Braut | 14 200 | 0,29 |
| Brynes Vel | 13 424 | 0,27 |
| Leif Magne Thu | 12 900 | 0,26 |
| Sum 20 største | 4 308 691 | 87,35 |
| Sum øvrige eiere | 623 832 | 12,65 |
| Sum totalt | 4 932 523 | 100,00 |

